  • VS-12CWQ10FNPBF
VS-12CWQ10FNPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-12CWQ10FNPBF
HK JDW NO:
884-VS-12CWQ10FNPBF
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-12CWQ10FNPBF
Purchasing and Inquiry
VS-12CWQ10FNPBF Overview
As long as the forward voltage is set to 650mV, the device will operate.There is a maximum output voltage of 6A.A surge current should be monitored and should not exceed 330A.The device operates when the forward voltage is set to 12A.There is a reverse voltage peak of 1mA on devices like this one.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 1mA.
VS-12CWQ10FNPBF Features
650mV forward voltage
a maximum output voltage of 6A
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
VS-12CWQ10FNPBF Applications
  • Battery chargers
  • General Rectification
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
Step5Bar-code shipping tag
VS-12CWQ10FNPBF
    Select All
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    12CWQ10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 6A
  • Forward Current
    12A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    330A
  • Output Current-Max
    6A
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    650mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    330A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    330A
  • Natural Thermal Resistance
    1.5 °C/W
  • Height
    2.39mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    2.39mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C