  • VS-VSKD320-08
VS-VSKD320-08
advertisement
Manufacturer No:
VS-VSKD320-08
HK JDW NO:
884-VS-VSKD320-08
Package:
3-MAGN-A-PAK™
Datasheet:
VS-VSKD320-08
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2-Element 3-MAGN-A-PAK™ Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-VSKD320-08
    Select All
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    800V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    10580A
  • Forward Voltage-Max
    1.28V
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Reverse Current-Max
    50000μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    3-MAGN-A-PAK™
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    KD320
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Output Current-Max
    320A
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    800V
  • Current - Average Rectified (Io)
    320A