  • VUO16-14NO1
VUO16-14NO1
advertisement
Manufacturer No:
VUO16-14NO1
HK JDW NO:
401-VUO16-14NO1
Package:
V1-A
Datasheet:
VUO16-14NO1
Step5Bar-code shipping tag
VUO16-14NO1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    V1-A
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~130°C TJ
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VUO16
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15V @ 7A
  • Max Surge Current
    100A
  • Forward Voltage
    1.15V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    106A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.4kV
  • Height
    17mm
  • Length
    63mm
  • Width
    31.6mm