  • WKO221MCPCRAKR
WKO221MCPCRAKR
advertisement
Manufacturer No:
WKO221MCPCRAKR
HK JDW NO:
886-WKO221MCPCRAKR
Datasheet:
WKO221MCPCRAKR
Description:
WKO 220pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5T 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WKO221MCPCRAKR
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    Y5T
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    440VAC
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    K2000
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    3220
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    440V
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    X1, Y2
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C