  • WKP152MCPQG0KR
WKP152MCPQG0KR
advertisement
Manufacturer No:
WKP152MCPQG0KR
HK JDW NO:
886-WKP152MCPQG0KR
Datasheet:
WKP152MCPQG0KR
Description:
WKP 1500pF 760VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.472Dia 12.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
WKP152MCPQG0KR
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1500pF
  • Depth
    6mm
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm