  • WMS7131100M
WMS7131100M
advertisement
Manufacturer No:
WMS7131100M
HK JDW NO:
576-WMS7131100M
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
WMS7131100M
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7131100M Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.This pentometer has 32 taps to protect against overcurrent.8 pins can be seen in The digi devices.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.
WMS7131100M Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7131100M Applications
  • Industrial control
  • Stereo
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as variable resistor
  • Adjustable current control
  • Brightness of monitors
  • Programmable low pass filter
  • Household appliances
  • Noise-free volume controller
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
WMS7131100M
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V