  • WMS7131100S
WMS7131100S
advertisement
Manufacturer No:
WMS7131100S
HK JDW NO:
576-WMS7131100S
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
WMS7131100S
Description:
8 Pin Digital PotentiometersUp/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
WMS7131100S Overview
There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 32 taps.On the digi devices, you can see the 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Surface Mount mounts digital potentiometer.
WMS7131100S Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
WMS7131100S Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • Bias adjustment circuits
  • Wheatstone bridges
  • Automatic gain control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjusting the LCD Display
  • Brightness of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control circuits
  • Programmable voltage regulator
Step5Bar-code shipping tag
WMS7131100S
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V