  • WSC00014R020FBA
WSC00014R020FBA
advertisement
Manufacturer No:
WSC00014R020FBA
Manufacturer:
Vishay / Dale
HK JDW NO:
873-WSC00014R020FBA
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSC Series, Wirewound, 4.02Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WSC00014R020FBA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2515
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WSC
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    4.02Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    6438
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    1.14mm
  • Length
    6.4mm
  • Width
    3.8mm