  • WSR3R1500F
WSR3R1500F
advertisement
Manufacturer No:
WSR3R1500F
Manufacturer:
Vishay / Dale
HK JDW NO:
873-WSR3R1500F
Package:
4527
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WSR3R1500F
  • Package / Case
    4527
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    75 ppm/°C
  • Resistance
    150mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Metal Strip
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 13 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    2.537mm