  • X66AK2H12AAW24
X66AK2H12AAW24
advertisement
Manufacturer No:
X66AK2H12AAW24
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-X66AK2H12AAW24
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
X66AK2H12AAW24
Description:
1mm 4MB CPLD 66AK2Hx KeyStone Multicore Series 66AK2H12 1.4GHz 1V 1517-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
X66AK2H12AAW24 Overview
It is a kind of electronic component available in the 1517-BBGA, FCBGA package.Tray packaging is provided for it.Its DSP+ARM? status makes it ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.It is important that the device is operated at a temperature of 0°C~85°C TC in order to ensure its normal functioning.0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V refers to the range of analog voltages that can be input or output.This digital signal processor is included into the 66AK2Hx KeyStone Multicore series.Using 1V as the supply voltage, it operates.Many related parts can be identified by using the 66AK2H12 part number as a base.In order for the device to operate at 1.4GHz frequency, there is a specific design.In order to mount it, it utiliSurface Mountes the Surface Mount method.This device operates at a voltage as low as 800mV.The maximum voltage for this device is 1.1V.In its memory, this device can store 4MB data.20 timers/counters are used to measure time and count external events.It is based on the ARM architecture.32 I/Os are available on the device.
X66AK2H12AAW24 Features
Supplied in the 1517-BBGA, FCBGA package
20 timers/counters
32 I/Os
X66AK2H12AAW24 Applications
There are a lot of Texas Instruments X66AK2H12AAW24 DSP applications.
  • Streaming music
  • Streaming videos
  • TVs
  • Seismology
  • Instrument modeling
  • Audio synthesis
  • MP3 audio player
  • Monitoring equipment
  • Statistical signal processing
  • Geoscience signal processing
Step5Bar-code shipping tag
X66AK2H12AAW24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (384kB)
  • Voltage - Core
    Variable
  • On Chip Data RAM
    12.75MB
  • Clock Rate
    1.2GHz DSP, 1.4GHz ARM®
  • Height
    800μm
  • Length
    38mm
  • Width
    38mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    66AK2Hx KeyStone Multicore
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Type
    DSP+ARM®
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.4GHz
  • Base Part Number
    66AK2H12
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, DMA, I2C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
  • Max Supply Voltage
    1.1V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Memory Size
    4MB
  • Number of I/O
    32
  • Speed
    1400 MHz