  • X66AK2H12XAAW2
X66AK2H12XAAW2
advertisement
Manufacturer No:
X66AK2H12XAAW2
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-X66AK2H12XAAW2
Package:
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet:
X66AK2H12XAAW2
Description:
1mm 4MB CPLD 66AK2Hx KeyStone Multicore Series 66AK2H12 1.2GHz 1V 1517-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
X66AK2H12XAAW2 Overview
It is a kind of electronic component available in the 1517-BBGA, FCBGA package.Tray packaging is provided for it.Due to its membership in DSP+ARM?, it is ideally suited for a wide range of uses.The mounting is carried out in the direction of Surface Mount.Keeping the device at the temperature of 0°C~85°C TC will ensure that it runs as it should.The analog voltage range of 0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V refers to the input or output voltage.This digital signal processor is part of the 66AK2Hx KeyStone Multicore series.The voltage supplied by 1V is used to operate it.With its base part number 66AK2H12, it is possible to identify a number of related parts.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 1.2GHz.Surface Mount is the method of mounting it.This device requires a minimum voltage of 800mV.It can be supplied with a maximum voltage of 1.1V.Its memory is capable of storing 4MB data.Timers and counters that measure time and count external events are also called 20 timers and counters.A ARM-architecture processor core is used here.32 I/Os are included with the device.
X66AK2H12XAAW2 Features
Supplied in the 1517-BBGA, FCBGA package
20 timers/counters
32 I/Os
X66AK2H12XAAW2 Applications
There are a lot of Texas Instruments X66AK2H12XAAW2 DSP applications.
  • Streaming videos
  • Spectral density estimation
  • 3D tomography and imaging processing
  • Seismology
  • Consumer electronic gadgets
  • Boats
  • Scene analysis technology
  • Digital camera
  • Geoscience signal processing
  • Image compression
Step5Bar-code shipping tag
X66AK2H12XAAW2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1517-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    66AK2Hx KeyStone Multicore
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    DSP+ARM®
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    1.2GHz
  • Base Part Number
    66AK2H12
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1517
  • Interface
    EBI/EMI, Ethernet, DMA, I2C, Serial RapidIO, SPI, UART/USART, USB 3.0
  • Max Supply Voltage
    1.1V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Memory Size
    4MB
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    32kB
  • Number of Timers/Counters
    20
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    0.85V 1.0V 1.35V 1.5V 1.8V 3.3V
  • Non-Volatile Memory
    ROM (384kB)
  • Voltage - Core
    Variable
  • On Chip Data RAM
    12.75MB
  • Height
    800μm
  • Length
    38mm
  • Width
    38mm