  • X9116WS8Z-2.7
X9116WS8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9116WS8Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9116WS8Z-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9116WS8Z-2.7
Description:
8 Terminations8 Pin X9116 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)16 Positions
Purchasing and Inquiry
X9116WS8Z-2.7 Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 16 taps.Positions are 16.The terminations are set at 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The digi devices shows pins 8.You should mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.10kOhm can limit the flow.The X9116 family includes pentometer.
X9116WS8Z-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9116WS8Z-2.7 Applications
  • Calibration instrumentation
  • Adjust VCOM settings
  • Motor control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable voltage regulator
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Power calibration
  • Power supply
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9116WS8Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    16
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9116
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    16
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm