  • X9118TV14
X9118TV14
advertisement
Manufacturer No:
X9118TV14
HK JDW NO:
668-X9118TV14
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9118TV14
Description:
14 Terminations5V 14 Pin X9118 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9118TV14 Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 1024 taps that protect against overcurrent.There are 14 terminations on this digital potentiometer.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.Performance is delivered by 5V power.In the digi devices, 14 pins can be seen.Surface Mount is the recommended mount direction.It is possible to supply 5V volts to the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.The flow can be limited by 100kOhm.The X9118 family contains pentometer.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
X9118TV14 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9118TV14 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9118TV14 Digital Potentiometers applications.
  • Power meter
  • Calibration instrumentation
  • Programmable I to V converter
  • Wheatstone bridges
  • Automatic gain control
  • Voltage control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable low pass filter
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9118TV14
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9118TV14.
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9118
  • Pin Count
    14
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm