  • X9250TS24ZT1
X9250TS24ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9250TS24ZT1
HK JDW NO:
668-X9250TS24ZT1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9250TS24ZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin X9250 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9250TS24ZT1 Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.The number of positions is 256.There are 24 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices show 24 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.±5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Family X9250 includes pentometer.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORY
X9250TS24ZT1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9250TS24ZT1 Applications
  • Wheatstone bridges
  • Testing equipment
  • PC
  • Healthcare Products
  • Matching Linear Impedance
  • Speakers
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic gain control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9250TS24ZT1
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    X9250
    Not Qualified
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm