  • X9251TS24I-2.7
X9251TS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251TS24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9251TS24I-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9251TS24I-2.7
Description:
X9251 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9251TS24I-2.7 Overview
The package contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Pentometer belongs to the family X9251.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9251TS24I-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9251TS24I-2.7 Applications
  • LEDs
  • Bias adjustment circuits
  • Adjust VCOM settings
  • Adjustable gain amplifiers
  • Wheatstone bridges
  • Joysticks
  • Testing equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as voltage divider
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9251TS24I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9251
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C