  • X9252YV24I-2.7
X9252YV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252YV24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9252YV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9252YV24I-2.7
Description:
X9252 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C, Up/Down (U/D, CS)
Purchasing and Inquiry
X9252YV24I-2.7 Overview
Package 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 2.8kOhm is possible.X9252 family member.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9252YV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9252YV24I-2.7 Applications
  • Used as programmable gain amplifier
  • Voltage resistance conversion
  • Audio level control
  • Cell phone
  • Analogue circuit
  • DAC
  • Household appliances
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjusting the LCD Display
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9252YV24I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    2.8kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9252
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C