  • X9258TS24Z-2.7
X9258TS24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9258TS24Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9258TS24Z-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9258TS24Z-2.7
Description:
24 Pin X9258 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9258TS24Z-2.7 Overview
Package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 4 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The digi devices shows pins 24.Surface Mount is the recommended mount direction.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of 0°C~70°C.You can limit the flow by using 100kOhm.The X9258 family contains pentometer.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X9258TS24Z-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9258TS24Z-2.7 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Voltage resistance conversion
  • Industrial control circuits
  • Automatic gain control
  • Joysticks
  • Industrial control
  • Speakers
  • DAC
  • Brightness of monitors
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
X9258TS24Z-2.7
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9258
  • Pin Count
    24
  • Interface
    I2C
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C