  • X9259US24I-2.7T1
X9259US24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9259US24I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9259US24I-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9259US24I-2.7T1
Description:
X9259 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9259US24I-2.7T1 Overview
The package contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.You should mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.A flow limit of 50kOhm can be applied.This object belongs to the X9259 family.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9259US24I-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9259US24I-2.7T1 Applications
  • Analogue circuit
  • Healthcare Products
  • Programmable voltage regulator
  • Power meter
  • Cell phone
  • Optic fiber network
  • Noise-free volume controller
  • Automated caliberation
  • Audio Volume control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9259US24I-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9259
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C