  • X9259US24Z-2.7T1
X9259US24Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9259US24Z-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9259US24Z-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9259US24Z-2.7T1
Description:
24 Terminations3V X9259 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259US24Z-2.7T1 Overview
Package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.The terminations are set at 24.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.Mount in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometer operates at 0°C.The flow can be limited by 50kOhm.A member of the family X9259 pentometer belongs to.This digital variable resistor displays Selectable Address.Here are some additional features of this digital potentiometer: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
X9259US24Z-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9259US24Z-2.7T1 Applications
  • Industrial control
  • Automatic detection of equipment
  • Audio Volume control
  • Cell phone
  • Audio level control
  • Wheatstone bridges
  • Motor control
  • Programmable I to V converter
  • Used as voltage divider
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9259US24Z-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    X9259
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)