  • X9259UV24Z
X9259UV24Z
advertisement
Manufacturer No:
X9259UV24Z
HK JDW NO:
668-X9259UV24Z
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9259UV24Z
Description:
24 Terminations5V 24 Pin X9259 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9259UV24Z Overview
A package containing it contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.The following programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.Performance is delivered by 5V power.In the digi devices, 24 pins can be seen.In general, Surface Mount is recommended for mounting.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.Flow can be restricted using 50kOhm.In the X9259 family, pentometer belongs.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.This digital potentiometer has the following additional features: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
X9259UV24Z Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9259UV24Z Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9259UV24Z Digital Potentiometers applications.
  • Cell phone
  • Communication device
  • Audio level control
  • Low power system
  • Adjusting the LCD Display
  • Used as variable resistor
  • Adjustable current control
  • Gas detection circuit
  • Voltage resistance conversion
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9259UV24Z
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9259
  • Pin Count
    24
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    220 Max
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm