  • X93156UM8I-2.7
X93156UM8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X93156UM8I-2.7
HK JDW NO:
668-X93156UM8I-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X93156UM8I-2.7
Description:
X93156 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X93156UM8I-2.7 Overview
Package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.This pentometer has 32 taps to protect against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.Flow can be restricted using 50kOhm.X93156 family member.
X93156UM8I-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X93156UM8I-2.7 Applications
  • Adjustable current control
  • Adjust VCOM settings
  • Automatic gain control
  • Programmable low pass filter
  • Low power system
  • Programmable I to V converter
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Speakers
  • Noise-free volume controller
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
X93156UM8I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X93156
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    1100 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±35ppm/°C