  • X9317TM8-2.7
X9317TM8-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317TM8-2.7
HK JDW NO:
668-X9317TM8-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9317TM8-2.7
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317TM8-2.7 Overview
This file is contained in a package of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).For this pentometer, there are 100 taps that protect against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.You can limit the flow by using 100kOhm.X9317 family member.
X9317TM8-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317TM8-2.7 Applications
  • Voltage control
  • Noise-free volume controller
  • Modern office equipment
  • Cell phone
  • Sensor auto referencing circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Power supply
  • Programmable voltage regulator
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9317TM8-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C