  • X9317TV8I-2.7
X9317TV8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317TV8I-2.7
HK JDW NO:
668-X9317TV8I-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317TV8I-2.7
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317TV8I-2.7 Overview
There are 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 100 taps.The mount should be done in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.Pentometer is a member of X9317 family.
X9317TV8I-2.7 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317TV8I-2.7 Applications
  • Calibration instrumentation
  • Refrigerator
  • Power supply
  • Automotive electronics
  • Sensor trimming instrumentation
  • Audio Volume control
  • Healthcare Products
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjusting the LCD Display
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9317TV8I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C