  • X9317UM8I-2.7
X9317UM8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317UM8I-2.7
HK JDW NO:
668-X9317UM8I-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9317UM8I-2.7
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317UM8I-2.7 Overview
There is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.You should mount in the way of Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.50kOhm can limit the flow.The X9317 family includes pentometer.
X9317UM8I-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317UM8I-2.7 Applications
  • Motor control
  • Power calibration
  • Sensor auto referencing circuits
  • Household appliances
  • Programmable I to V converter
  • Power supply
  • Audio level control
  • DC/DC conversion circuit
  • Wheatstone bridges
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9317UM8I-2.7
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C