  • X9317US8-2.7
X9317US8-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317US8-2.7
HK JDW NO:
668-X9317US8-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317US8-2.7
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317US8-2.7 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 100 taps.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.A digital potentiometer has a temperature range of 0°C~70°C.Flow can be restricted using 50kOhm.In the X9317 family, pentometer belongs.
X9317US8-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317US8-2.7 Applications
  • Audio level control
  • Programmable low pass filter
  • Medical equipment
  • DAC
  • Modern office equipment
  • Brightness of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • Analogue circuit
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9317US8-2.7
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V