  • X9317WS8I-2.7T1
X9317WS8I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317WS8I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317WS8I-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317WS8I-2.7T1
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317WS8I-2.7T1 Overview
A package containing it contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.100 taps protect this pentometer against overcurrent.The mounting direction should be Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.The X9317 family includes pentometer.
X9317WS8I-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317WS8I-2.7T1 Applications
  • Household appliances
  • Adjust VCOM settings
  • Voltage resistance conversion
  • Stereo
  • Programmable low pass filter
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as voltage divider
  • DC/DC conversion circuit
  • Brightness of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9317WS8I-2.7T1
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C