  • X9317WV8-2.7T1
X9317WV8-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317WV8-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317WV8-2.7T1
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317WV8-2.7T1
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317WV8-2.7T1 Overview
There is a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.The flow can be limited by 10kOhm.In the X9317 family, pentometer belongs.
X9317WV8-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317WV8-2.7T1 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Used as programmable gain amplifier
  • Matching Linear Impedance
  • Bias adjustment circuits
  • Automatic gain control
  • Motor control
  • LEDs
  • Household appliances
  • Refrigerator
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
X9317WV8-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C