  • X9317WV8I-2.7
X9317WV8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317WV8I-2.7
HK JDW NO:
668-X9317WV8I-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317WV8I-2.7
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317WV8I-2.7 Overview
There is a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.This object belongs to the X9317 family.
X9317WV8I-2.7 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317WV8I-2.7 Applications
  • Communication device
  • Modern office equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as variable resistor
  • Programmable voltage regulator
  • Voltage control
  • Automatic detection of equipment
  • Optic fiber network
  • Speakers
  • LEDs
Step5Bar-code shipping tag
X9317WV8I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C