  • X9317ZV8I-2.7
X9317ZV8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317ZV8I-2.7
HK JDW NO:
668-X9317ZV8I-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317ZV8I-2.7
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317ZV8I-2.7 Overview
It is contained in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 100 taps.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.1kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of X9317 family.
X9317ZV8I-2.7 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317ZV8I-2.7 Applications
  • Communication device
  • Automatic detection of equipment
  • Motor control
  • Healthcare Products
  • Testing equipment
  • Cell phone
  • Voltage resistance conversion
  • Brightness of monitors
  • Optic fiber network
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9317ZV8I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    1kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C