  • X9400YV24-2.7
X9400YV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9400YV24-2.7
HK JDW NO:
668-X9400YV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9400YV24-2.7
Description:
X9400 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9400YV24-2.7 Overview
There are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Mount in the direction of Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of 0°C~70°C.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.This object belongs to the X9400 family.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9400YV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9400YV24-2.7 Applications
  • Used as voltage divider
  • Noise-free volume controller
  • Programmable power supplies
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable gain amplifiers
  • Healthcare Products
  • Communication device
  • Programmable low pass filter
  • Brightness of monitors
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
X9400YV24-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9400
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C