  • X9401WS24-2.7T1
X9401WS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9401WS24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9401WS24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9401WS24-2.7T1
Description:
X9401 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9401WS24-2.7T1 Overview
The file is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.You should mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 10kOhm.X9401 is a family member.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9401WS24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9401WS24-2.7T1 Applications
  • Power supply
  • Used as voltage divider
  • Stereo
  • Industrial control
  • Medical equipment
  • Sensor auto referencing circuits
  • PC
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Communication device
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9401WS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9401
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C