  • X9409WV24I-2.7T2
X9409WV24I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9409WV24I-2.7T2
HK JDW NO:
668-X9409WV24I-2.7T2
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9409WV24I-2.7T2
Description:
X9409 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9409WV24I-2.7T2 Overview
A package containing 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.X9409 family member.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
X9409WV24I-2.7T2 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9409WV24I-2.7T2 Applications
  • Modern office equipment
  • Contrast control of monitors
  • Analogue circuit
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Industrial control circuits
  • Wheatstone bridges
  • Motor control
  • DAC
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9409WV24I-2.7T2
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9409
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±30ppm/°C