  • X9410WS24-2.7T1
X9410WS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9410WS24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9410WS24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9410WS24-2.7T1
Description:
X9410 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9410WS24-2.7T1 Overview
The package contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.The flow can be limited by 10kOhm.This object belongs to the X9410 family.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X9410WS24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9410WS24-2.7T1 Applications
  • Low power system
  • LEDs
  • Brightness of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Medical equipment
  • Automotive electronics
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Wheatstone bridges
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
X9410WS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9410
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C