  • X9410YS24I-2.7
X9410YS24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9410YS24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9410YS24I-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9410YS24I-2.7
Description:
X9410 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9410YS24I-2.7 Overview
There is a 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The way to mount is Surface Mount.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.This object belongs to the X9410 family.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X9410YS24I-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9410YS24I-2.7 Applications
  • Matching Linear Impedance
  • Automotive electronics
  • Power meter
  • Used as voltage divider
  • Audio level control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Stereo
  • Industrial control circuits
  • Programmable computer
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9410YS24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9410
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C