  • X9418WS24-2.7T1
X9418WS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9418WS24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9418WS24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9418WS24-2.7T1
Description:
X9418 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9418WS24-2.7T1 Overview
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.64 taps protect this pentometer against overcurrent.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to ±2.7V~5.5V.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.10kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of X9418 family.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
X9418WS24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9418WS24-2.7T1 Applications
  • Noise-free volume controller
  • Modern office equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable power supplies
  • Automated caliberation
  • Speakers
  • Stereo
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio level control
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9418WS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9418
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C