  • X9420YS16I
X9420YS16I
advertisement
Manufacturer No:
X9420YS16I
HK JDW NO:
391-X9420YS16I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9420YS16I
Description:
16 Terminations 5V 16 Pin Digital Potentiometers SPI 64 Positions
Step5Bar-code shipping tag
X9420YS16I
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    2MHz
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm