  • X9C102SIZT1
X9C102SIZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C102SIZT1
HK JDW NO:
391-X9C102SIZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C102SIZT1
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9C102SIZT1 Overview
This file is contained in a package of SOIC.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel package.There are 100 positions in pentometer.The terminations are set at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 1000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.1kOhm can limit the flow.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.There is a voltage delivery capability of 5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.In order to function, the supply voltage must be at least 0.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 1mA range.
X9C102SIZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9C102SIZT1 Applications
  • Automatic detection of equipment
  • Programmable power supplies
  • Modern office equipment
  • Stereo
  • Industrial control circuits
  • PC
  • Wheatstone bridges
  • Used as programmable gain amplifier
  • Sensor trimming instrumentation
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9C102SIZT1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Width
    3.9mm