  • X9428WP16I-2.7
X9428WP16I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WP16I-2.7
HK JDW NO:
668-X9428WP16I-2.7
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
X9428WP16I-2.7
Description:
X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9428WP16I-2.7 Overview
The file is contained in 16-DIP (0.300, 7.62mm) packages.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Through Hole is the recommended mount direction.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.X9428 family member.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9428WP16I-2.7 Features
Available in 16-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9428WP16I-2.7 Applications
  • Stereo
  • Calibration instrumentation
  • Modern office equipment
  • Refrigerator
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable voltage regulator
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjustable current control
  • Industrial control
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
X9428WP16I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C