  • X9429WS16Z-2.7
X9429WS16Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9429WS16Z-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9429WS16Z-2.7
Description:
16 Terminations3V X9429 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WS16Z-2.7 Overview
There is a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The pentometer consists of 64 positions.16 terminations are designed in digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The way to mount is Surface Mount.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 10kOhm is possible.X9429 family member.This digital variable resistor contains Selectable Address.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
X9429WS16Z-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9429WS16Z-2.7 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Adjusting the LCD Display
  • Medical equipment
  • Automotive electronics
  • Wheatstone bridges
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Matching Linear Impedance
  • Brightness of monitors
  • Noise-free volume controller
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9429
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm