  • X9429YS16I-2.7
X9429YS16I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429YS16I-2.7
HK JDW NO:
668-X9429YS16I-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9429YS16I-2.7
Description:
X9429 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9429YS16I-2.7 Overview
This file is contained in a package of 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.In general, Surface Mount is recommended for mounting.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 2.5kOhm.In the X9429 family, pentometer belongs.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
X9429YS16I-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9429YS16I-2.7 Applications
  • Used as programmable gain amplifier
  • Low power system
  • Medical equipment
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Voltage control
  • Joysticks
  • Industrial control
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9429YS16I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9429
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C