  • X9521V20I-A
X9521V20I-A
advertisement
Manufacturer No:
X9521V20I-A
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9521V20I-A
Package:
Datasheet:
Description:
3/5V 0.65mm PMIC 5V
Purchasing and Inquiry
X9521V20I-A Overview
For this system to operate, a supply voltage of 5V is required.The board is equipped with 20 pins for a variety of applications.This can be classified as a subcategory of Digital Potentiometers.It is possible to maintain high efficiency across the entire range of loads with the Power Supplies of 3/5V.
X9521V20I-A Features
Power supplies of 3/5V
X9521V20I-A Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9521V20I-A Laser Driver ICs applications.
  • Smartcard
  • μC power
  • Automated test equipment
  • SCP configurator
  • High Speed/High Precision Data Converters
  • Aging system
  • Signal chain
  • Clock power supplies
  • Engine cooling fan
  • Raspberry Pi
Step5Bar-code shipping tag
X9521V20I-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    20
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NON VOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm