  • X9C102SIT1
X9C102SIT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C102SIT1
HK JDW NO:
668-X9C102SIT1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C102SIT1
Description:
8 Terminations5V X9C102 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C102SIT1 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.There are 100 positions in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 1000Ohm.Performance is delivered by 5V power.Mounting in Surface Mount is recommended.It can supply voltages up to 5V.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.You can limit the flow by using 1kOhm.X9C102 is a family member.
X9C102SIT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C102SIT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C102SIT1 Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Joysticks
  • Programmable computer
  • Optic fiber network
  • Speakers
  • Healthcare Products
  • Programmable voltage regulator
  • Power supply
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Calibration instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9C102SIT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±600ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5V
  • Length
    4.9022mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V