  • X9C103SIT2
X9C103SIT2
advertisement
Manufacturer No:
X9C103SIT2
HK JDW NO:
668-X9C103SIT2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C103SIT2
Description:
8 Terminations5V X9C103 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C103SIT2 Overview
There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 100 taps that protect against overcurrent.Positions 100 make up this pentometer.The terminations are set at 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.Mount in the direction of Surface Mount.5V voltage is available from the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.Flow can be restricted using 10kOhm.Pentometer is a member of X9C103 family.
X9C103SIT2 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C103SIT2 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C103SIT2 Digital Potentiometers applications.
  • Analogue circuit
  • Adjustable gain amplifiers
  • Speakers
  • Power calibration
  • Replaces mechanical potentiometers
  • DAC
  • Used as variable resistor
  • Programmable voltage regulator
  • Joysticks
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9C103SIT2
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C103
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm