  • X9C104SI
X9C104SI
advertisement
Manufacturer No:
X9C104SI
HK JDW NO:
391-X9C104SI
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C104SI
Description:
8 Terminations 5V 8 Pin Digital Potentiometers Serial 100 Positions
Quantity:
In Stock : 9805
Step5Bar-code shipping tag
X9C104SI
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C104SI .
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5V
  • Length
    4.89mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Power Rating
    10mW
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V