  • X9C503SZT1
X9C503SZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C503SZT1
HK JDW NO:
668-X9C503SZT1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C503SZT1
Description:
8 Terminations5V 8 Pin X9C503 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C503SZT1 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 100 taps.There are 100 positions in pentometer.This termination is designed for 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.Performance is delivered by 5V power.The digi devices displays 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.The potentionmeter can supply 5V voltage.This digital potentiometer operates at 0°C.You can limit the flow by using 50kOhm.X9C503 is a family member.
X9C503SZT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9C503SZT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C503SZT1 Digital Potentiometers applications.
  • Household appliances
  • Stereo
  • Contrast control of monitors
  • Used as programmable gain amplifier
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Voltage control
  • Brightness of monitors
  • DC/DC conversion circuit
  • Industrial control
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9C503SZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C503
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm