  • XB24-ACI-070
XB24-ACI-070
advertisement
Manufacturer No:
XB24-ACI-070
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XB24-ACI-070
Package:
Module
Datasheet:
XB24-ACI-070
Purchasing and Inquiry
XB24-ACI-070 Overview
RF Transceiver' mounting is done by using Surface Mount.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee? 802.15.4 family.It is possible to supply 2.8V~3.4V volts to the RF Transceiver.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.There are many applications that use the Transceiver with Surface Mount mounted.
XB24-ACI-070 Features
Surface Mount
Bulk package
2.8V~3.4V volts
XB24-ACI-070 Applications
There are a lot of Digi XB24-ACI-070 RF Transceiver Modules applications.
  • LED Lighting
  • Automotive
  • Consumer Electronics
  • Home and Security
  • Internet Radio
  • LoT applications
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Smart Meters
  • Digital Remote
  • Remote Control
Step5Bar-code shipping tag
XB24-ACI-070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    XBee® 802.15.4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    50mA
  • Current - Transmitting
    45mA