  • XB24-Z7SIT-005
XB24-Z7SIT-005
advertisement
Manufacturer No:
XB24-Z7SIT-005
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XB24-Z7SIT-005
Package:
Module
Datasheet:
XB24-Z7SIT-005
Purchasing and Inquiry
XB24-Z7SIT-005 Overview
The RF Transceiver is mounted using Through Hole.This RF Transceiver module utilizes the Bulk package for optimized performance.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.A RF Transceiver Module, it is a member of the XBee? ZB family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.1V~3.6V.A 2.4GHz frequency is used by the RF Transceiver Module.With the Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
XB24-Z7SIT-005 Features
Through Hole
Bulk package
2.1V~3.6V volts
XB24-Z7SIT-005 Applications
There are a lot of Digi XB24-Z7SIT-005 RF Transceiver Modules applications.
  • Wireless Price Tags
  • Remote Control
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Chemical Sensors
  • Receive
  • POS Terminals
  • LED Lighting
  • Location and Asset Tracking
  • Internet of Things (IoT)
Step5Bar-code shipping tag
XB24-Z7SIT-005
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    XBee® ZB
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    1dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, RP-SMA
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    38mA~40mA
  • Current - Transmitting
    35mA~45mA