  • XB24CAWIT-001
XB24CAWIT-001
advertisement
Manufacturer No:
XB24CAWIT-001
HK JDW NO:
249-XB24CAWIT-001
Datasheet:
XB24CAWIT-001
Purchasing and Inquiry
XB24CAWIT-001 Overview
Through Hole is used to mount the RF Transceiver.As a result of the use of the Tray package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.In the XBee? 802.15.4 family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.It is possible to supply 2.1V~3.6V volts to the RF Transceiver.2.4GHz is the frequency of the RF Transceiver Module.
XB24CAWIT-001 Features
Through Hole
Tray package
2.1V~3.6V volts
XB24CAWIT-001 Applications
There are a lot of Digi XB24CAWIT-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Transmit
  • Fitness
  • Low-power IoT applications
  • HVAC
  • M2M Communication
  • Industrial Controls
  • Health care
  • POS Terminals
  • Digital Remote
  • LoT applications
Step5Bar-code shipping tag
XB24CAWIT-001
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    XBee® 802.15.4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    8dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Wire Antenna
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    31mA
  • Current - Transmitting
    45mA