  • XB24CDMUIT-001
XB24CDMUIT-001
advertisement
Manufacturer No:
XB24CDMUIT-001
HK JDW NO:
249-XB24CDMUIT-001
Datasheet:
XB24CDMUIT-001
Purchasing and Inquiry
XB24CDMUIT-001 Overview
The RF Transceiver' mounting method is Surface Mount.As a result of the use of the Tray package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.A RF Transceiver Module, it is a member of the XBee? DigiMesh? 2.4 family.It is possible to supply 2.7V~3.6V volts to the RF Transceiver.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.
XB24CDMUIT-001 Features
Surface Mount
Tray package
2.7V~3.6V volts
XB24CDMUIT-001 Applications
There are a lot of Digi XB24CDMUIT-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Chemical Sensors
  • M2M Communication
  • Automotive
  • Health and Fitness
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Retail
  • Digital Remote
  • Transmit
  • Consumer Electronics
  • LoT applications
Step5Bar-code shipping tag
XB24CDMUIT-001
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    XBee® DigiMesh® 2.4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    8dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    31mA
  • Current - Transmitting
    45mA