  • XB3-24DMUM-J
XB3-24DMUM-J
advertisement
Manufacturer No:
XB3-24DMUM-J
HK JDW NO:
249-XB3-24DMUM-J
Datasheet:
XB3-24DMUM-J
Purchasing and Inquiry
XB3-24DMUM-J Overview
Surface Mount is used to mount the RF Transceiver.optimized performance is achieved by utilizing the Tray package in this RF Transceiver module.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.As a member of the XBee? 3 DigiMesh 2.4 family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.RF Transceiver can supply voltages up to 2.1V~3.6V.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.
XB3-24DMUM-J Features
Surface Mount
Tray package
2.1V~3.6V volts
XB3-24DMUM-J Applications
There are a lot of Digi XB3-24DMUM-J RF Transceiver Modules applications.
  • Digital Remote
  • Automotive
  • Transmit
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Health and Fitness
  • Health care
  • Internet Radio
  • Patient Asset Tracking
  • POS Terminals
  • Utility and Smart Energy
Step5Bar-code shipping tag
XB3-24DMUM-J
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    XBee® 3 DigiMesh 2.4
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Power - Output
    8dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Current - Receiving
    15mA
  • Current - Transmitting
    40mA